Przygotowanie basenu ogrodowego do sezonu

Coraz częściej widzimy bezchmurne niebo. Słupek termometru również wskazuje znacznie przyjemniejsze temperatury niż jeszcze kilka tygodni temu. Z szaf wyciągnęliśmy lżejsze ubrania. To może oznaczać tylko jedno – ostatni moment na przygotowanie basenu ogrodowego do sezonu. Z naszego dzisiejszego materiału dowiecie się jakie prace należy wykonać przed jego uruchomieniem, by w niedługim czasie cieszyć się kąpielą w krystalicznie czystej wodzie.

Prace porządkowe

Pierwszą czynnością jaką należy wykonać jest zdjęcie pokrywy lub plandeki, która zabezpieczała zbiornik oraz wodę przez całą zimę. Jeśli zebrała się na niej woda należy ją jednak wcześniej usunąć, by nie zmieszała się z tą pozostawioną w niecce. Oczywiście nie wolno zapominać o dokładnym wyczyszczeniu osłony i pozostawieniu do wyschnięcia najlepiej na świeżym powietrzu. Dopiero wówczas można ją schować w pomieszczeniu, w którym zostanie aż do jesieni. W przypadku posiadania rolet basenowych wystarczy je zwinąć.

Na powierzchni wody z całą pewnością znalazły się liście i inne zanieczyszczenia. Najlepiej zebrać je zwykłym podbierakiem. Do pozbycia się tego, co osiadło na dnie basenu warto użyć odkurzacza ręcznego lub automatycznego. Dopiero teraz wypuszczamy starą wodę. Można ją jednak wykorzystać do podlania ogrodu lub trawnika. Bez obaw, chlor dawno z niej już wyparował, więc nie zaszkodzi roślinom. Po dokładnym zlustrowaniu stanu niecki zabieramy się za jej czyszczenie. Gruntownie myjemy jej ściany i dno przy użyciu specjalnej gąbki lub ściereczki. Pod żadnym pozorem nie używamy twardych, ściernych materiałów, które mogą uszkodzić jej powierzchnię. Przydatna będzie również odpowiednia chemia basenowa, która ułatwi usunięcie wapnia i kamienia czy też wyczyszczenie osadów linii wodnej. Pamiętać należy o starannym spłukaniu użytych preparatów. Warto w tym celu wykorzystać myjkę ciśnieniową.

To, ile czasu zajmie czyszczenie zbiornika zależy m.in. od tego, jak bardzo przyłożyliśmy się do jego zabezpieczenia przed zimą. Jeśli rzetelnie wykonaliśmy wszystkie prace, o których pisaliśmy TUTAJ, to teraz będziemy musieli poświęcić znacznie mniej czasu i energii na jego ponowne uruchomienie.

Sprawdzenie urządzeń i elementów wyposażenia

Przygotowanie basenu ogrodowego do sezonu powinno obejmować również oczyszczenie wszystkich urządzeń filtrujących. Jeśli tego nie zrobimy narazimy się na uszkodzenie filtrów, a także pogorszenie jakości wody. Zużyte elementy należy niezwłocznie wymienić. Sprawdzić trzeba stan dysz, odpływów, skimmerów, kratek, kanałów przelewowych i oświetlenia basenowego, jeśli takowe jest zamontowane. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości co do ich stanu technicznego to lepiej je po prostu wymienić. Elementy, które musiały zostać zdemontowane przed zimą również muszą przejść przegląd. Dopiero wtedy przystępujemy do montażu drabinek czy atrakcji wodnych takich, jak chociażby przeciwprąd. Kolejny punkt na liście prac to przegląd instalacji. Skontrolujcie czy zawory są dokręcone, czy nie ma żadnych wycieków. W czasie zimy z powodu różnicy temperatur może dojść do ich poluzowania.

Uzdatnianie wody

Niecka została dokładnie wyczyszczona, urządzenia filtrujące i instalacje sprawdzono, a zatem można przystąpić do napełnienia basenu świeżą wodą. Lepiej jednak, by nie pochodziła ona ze studni. Często bowiem posiada w sobie zbyt dużo żelaza i ma przez to niezbyt estetyczny kolor. Teraz czas na sprawdzenie poziomu pH, np. przy pomocy pasków testowych. Powinien znajdować się w przedziale od 7,2 do 7,4. W przypadku nieprawidłowości należy dokonać korekty odpowiednim środkiem – pH Plus w przypadku zbyt niskiego poziomu lub pH Minus, gdy jest on zbyt wysoki. Dobrą praktyką jest również chlorowanie wody. W ten sposób można pozbyć się wirusów i bakterii oraz zapobiec ich namnażaniu. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów w różnych formatach: w płynie, granulacie, tabletkach. Na koniec należy pamiętać jeszcze o preparatach chroniących wodę przez glonami. Przecież nikt nie chce mieć zielonej mazi w niecce. Jeśli macie problem z wyborem odpowiedniego środka skontaktujcie się z naszymi konsultantami pod nr +48 691 444 416. Chętnie pomożemy w ich zakupie.

Zlecenie przygotowania basenu ogrodowego do sezonu fachowcom

Jeśli nie masz czasu, siły lub ochoty na samodzielne przygotowanie basenu ogrodowego do sezonu kąpielowego możesz zlecić to fachowcom. Firma Admar-System z Grzybowa oprócz projektowania i budowy oferuje również pełny serwis zbiorników wodnych. Koszt takiej usługi uzależniony jest m.in. od wielkości basenu przydomowego i zakresu prac. Jest dlatego ustalany indywidualnie. Pamiętajcie, że wieloletnie doświadczenie w branży pozwala bez trudu uzyskać nam krystalicznie czystą wodę, zachęcającą do kąpieli w maksymalnie krótkim czasie. Wystarczy wysłać do nas wiadomość, by sprawdzić najbliższy wolny termin. Formularz kontaktowy znajdziesz poniżej.

Masz pytanie?

Napisz do Nas!

Email*
Telefon
+48
    Treść wiadomości*
    Wyślij wiadomość