Jak wybrać odpowiedni rozmiar basenu?

Jak wybrać odpowiedni rozmiar basenu dla siebie i swojej rodziny? – to pytanie stawia sobie wiele osób. Odpowiedź na nie zależy jednak od wielu czynników, takich jak chociażby przestrzeń, którą dysponujemy, liczba użytkowników, cel przyświecający budowie, a także oczywiście posiadany budżet. W niniejszym materiale postaramy się udzielić kilku rad, które mamy nadzieję okażą się pomocne przy podejmowaniu przez Ciebie właściwej decyzji.

Wielkość działki a rozmiar basenu

Rozmiar basenu, jaki możesz wybrać, zależy w dużej mierze od wielkości działki, na której chcesz go zbudować. Istnieją różne normy i wymagania techniczne dotyczące minimalnej powierzchni działki pod budowę domu i basenu. Zazwyczaj rekomenduje się, aby działka miała co najmniej 600 m2, a basen nie zajmował więcej niż 10% tej powierzchni. Należy również wziąć pod uwagę takie kwestie, jak odległość basenu od domu, granicy posesji i instalacji wodno-kanalizacyjnych.

Oczywiście, im większa działka, tym więcej możliwości aranżacji i zagospodarowania przestrzeni wokół zbiornika. Warto pomyśleć o wydzieleniu kilku stref o różnym charakterze np. relaksacyjnej, rekreacyjnej i jadalnej. Możesz to zrobić za pomocą roślin, mebli ogrodowych, oświetlenia czy ozdobnych elementów. Godnym uwagi rozwiązaniem są również natryski, które nie tylko pozwolą się schłodzić przed wskoczeniem do basenu, ale pomagają utrzymać wodę w czystości i stanowią dodatkową atrakcję dla dzieci.

Kto będzie korzystał z przydomowego basenu?

W następnym kroku musisz odpowiedzieć sobie na pytanie kto i ile osób będzie użytkowało basen. Zastanów się jak duża jest teraz Twoja rodzina i jak będzie ona wyglądać w nadchodzących latach. Być może obecnie się powiększa, a może w najbliższej przyszłości dzieci pójdą na studia lub planują wyjazd? Czy jest szansa, że pojawią się wnuki, które regularnie będą do Ciebie wpadać? To właśnie od wielkości rodziny i liczby osób, które regularnie korzystać będą z Twojego przydomowego basenu zależy skala inwestycji. Pamiętaj, że ma służyć latami. Musi być zatem dobrze przemyślana i przede wszystkim funkcjonalna.

Częstym błędem wśród osób, które zgłaszają się po pomoc do naszej firmy jest przeświadczenie, że dzieci potrzebują naprawdę dużego basenu. Pamiętaj, że najmłodsi nie skarżą się na wielkość. Będą się świetnie bawić bez względu na rozmiar zbiornika. Zaufaj naszemu doświadczeniu.

W jakim celu chcesz wybudować basen w ogrodzie?

Chcesz miło spędzać czas z rodziną w ciepłe dni? Cenisz sobie swobodę, niezależność i chcesz pływać w dogodnym dla siebie momencie, bez tłoku i spojrzeń postronnych osób? Pragniesz organizować niezapomniane imprezy nad wodą dla bliskich Ci osób? Powodów jest wiele, a każdy z nich jest dobry, by wybudować w ogrodzie basen. Zastanów się jednak nad tym, jak często będziesz gościć ludzi w swoim domu i ile będzie osób chętnych do wypoczynku nad wodą. Należy pamiętać, że tylko połowa osób obecnych na imprezie w danym momencie będzie zażywać kąpieli. Jeśli zatem planujesz raz-dwa razy do roku zorganizować takie wydarzenie nie buduj zbyt dużego basenu.

Budżet

Koszt budowy i późniejszej eksploatacji basenu jest w dużej mierze uzależniony od jego wielkości, ale nie tylko. Ważny jest również m.in. jego kształt, materiały wykończeniowe, wykorzystane systemy czy dodatkowe wyposażenie. Zasada jest jednak prosta – im większy basen tym większe koszty.

W przypadku nie dysponowania odpowiednim budżetem, a także wolną przestrzenią w ogrodzie znakomitą alternatywą dla basenu będzie wanna SPA. Łączy w sobie funkcje basenu ogrodowego i wanny z hydromasażem. Zajmuje znacznie mniej miejsca, łatwiej zadbać o jej czystość, a także jest tańsza w eksploatacji (chociażby dlatego, że zużywa znacznie mniej wody).

Rozmiar basenu przydomowego

Jeśli planujesz basen w ogrodzie, który będzie służył do zabaw w wodzie możesz wybrać mniejszy rozmiar np. 3 x 2 metry lub 4 x 2 metry. Najpopularniejszymi wymiarami basenów są jednak te oscylujące wokół 6-12 metrów długości i 3-6 metrów szerokości. Wówczas, zachowując swobodę ruchów, jednocześnie będą mogły się kąpać nawet 4 osoby. Aby komfortowo korzystać z basenu ogrodowego spokojnie wystarczy głębokość 1,5 metra. Jeśli chciałbyś natomiast skakać z niskiej trampoliny, wtedy basen musi być głębszy (tj. 2-2,5 metra).

Rozmiar basenu pływackiego

Możesz oczywiście zdecydować się na budowę małego basenu z przeciwprądem, który będzie pozwalał na pływanie w miejscu. Ale jeśli chcesz faktycznie pływać musisz wziąć pod uwagę basen o długości co najmniej 8-9 metrów. Szerokość może wynosić od 2,5 metra (to jeden tor pływacki) do 8,5 metra (cztery tory). Co się zaś tyczy głębokości zbiornika… Można pływać już od 1,20 metra.

Basen o powierzchni powyżej 50 m2

Budowa basenu o powierzchni większej niż 50 m2 wymaga uzyskania pozwolenia na budowę niezależnie od tego, czy będziesz go używał jako osoba prywatna, czy zamierzasz wykorzystywać go w celach komercyjnych. Więcej na ten temat znajdziesz w naszym wcześniejszym materiale zatytułowanym: Budowa basenu zgodnie z prawem budowlanym. Duży basen znakomicie sprawdzi się do użytku sportowego oraz w domach wczasowych i obiektach hotelowych.

Zasięgnij porady eksperta

Pamiętaj, że ostateczny wybór zależy od Twoich indywidualnych potrzeb i warunków. Zawsze warto skonsultować się z profesjonalistą przed podjęciem ostatecznej decyzji. Zadzwoń lub napisz do nas (+48 691 444 416), a chętnie doradzimy najlepszą dla Ciebie i Twoich najbliższych opcję.

Masz pytanie?

Napisz do Nas!

Email*
Telefon
+48
    Treść wiadomości*
    Wyślij wiadomość