Blog

Oświetlenie basenu

Posiadanie prywatnego basenu zewnętrznego to marzenie wielu z nas. Daje niesamowity komfort wypoczynku i zabawy. Korzystamy z niego kiedy przyjdzie nam na to ochotę, a co najważniejsze mamy zapewnioną pełną swobodę. Nikt postronny nie będzie nas obserwować i przeszkadzać w odpoczynku. Gdy już zdecydujemy się na jego budowę oprócz wyboru niecki czy materiałów wykończeniowych należy rozważyć bardzo ważną kwestię, jaką jest oświetlenie basenu. Jakiego użyć i czy jest ono takie niezbędne? A może to niepotrzebny wydatek? Postaramy udzielić odpowiedzi na te pytania w dalszej części materiału.

Oświetlenie basenu – zalety

Oświetlenie basenowe nie jest elementem niezbędnym takim, jak chociażby pompa filtrująca. Można zatem z niego zrezygnować, ale czy to dobra decyzja? Ma ono w końcu szereg zalet. Przede wszystkim pozwala stworzyć niepowtarzalny klimat, który przypominać będzie wakacje w luksusowym kurorcie – zwłaszcza jeśli serwujemy fantazyjne drinki. Dzięki instalacji modulatora można w łatwy i szybki sposób zmieniać barwę wody w zależności od nastroju. Macie ochotę na romantyczny wieczór tylko we dwoje? Fiolet zachwyci partnerkę. Chcecie się poczuć jak w tropikach? Wybierzcie lazurowy odcień. To także świetna dekoracja ogrodu nawet jeśli nie ma się akurat ochoty na pływanie. Ale najważniejszą zaletą montażu oświetlenia basenu jest swobodna kąpiel zarówno po zmroku, jak i w nocy. Zapewnia poczucie bezpieczeństwa i zmniejsza ryzyko przypadkowego wpadnięcia do wody ludzi i zwierząt. Pamiętajcie o tym, że budowa basenu to inwestycja, która ma służyć przez wiele lat. Niech zatem będzie jak najbardziej funkcjonalna.

Oświetlenie do basenu – rodzaje

Przy wyborze oświetlenia basenu należy wziąć pod uwagę m.in. jego wielkość, lokalizację, indywidualne preferencje i potrzeby oraz oczywiście budżet, który można na nie przeznaczyć. Najczęściej wybór pada na oświetlenie LED do basenu. Dlaczego? Po pierwsze to bardzo energooszczędne rozwiązanie. Po drugie cechuje się dużą żywotnością, nie wymaga częstego serwisowania czy wymiany. Po trzecie ma wysoką skuteczność świetlną – ok. 100 lm/W. Dla porównania współczynnik ten dla lampy halogenowej wynosi 20 lm/W. Poza tym daje bardzo duże możliwości aranżacyjne pod względem barwy światła. Większość właścicielu basenu decyduje się na światło białe, ale nic nie stoi na przeszkodzie by nieco poeksperymentować.

Ciekawym uzupełnieniem głównego oświetlenia są lampy pływające np. zasilane przez promienie słoneczne. Dryfują po tafli wody mieniąc się różnymi kolorami. Z pewnością umilą i urozmaiconą letnie wieczory spędzone w basenie lub przy nim.

Jak montować oświetlenie basenowe?

W celu zapewnienia bezpieczeństwa warto zamontować oświetlenie basenu w taki sposób, by zostały wyraźnie zarysowane jego granice. Jeśli chodzi o oświetlenie podwodne to należy pamiętać o tym, że wodoszczelne lampy powinny być umieszczone na przeciwległych ścianach. Ich równomierne rozłożenie pozwoli uzyskać zjawiskowy efekt i uniknąć cieni w zbiorniku.

Jeśli basen będzie mieć mały rozmiar i regularne kształty można zamontować lampy na krótszych ścianach. W przypadku basenów w kształcie litery L powinno potraktować się go jak dwa oddzielne zbiorniki. Z kolei źródła światła w basenach z dużą ilością łuków należy montować zgodnie z zasadą: im dłuższy łuk tym większy dystans. I jeszcze jedna rada: w zbiornikach o niestandardowych kształtach nie sprawdzą się duże lampy. Zdecydowanie lepiej jest zamontować mniejsze, ale w większej ilości.

Można również umieścić oświetlenie na domu lub w ogrodzie i skierować je w kierunku basenu. To idealna opcja dla tych, którzy posiadają już basen i nie chcą ingerować w jego strukturę.

Montaż oświetlenia podwodnego warto pozostawić fachowcom np. firmie budującej baseny Admar System z Grzybowa k. Kołobrzegu. Należy posiadać bowiem odpowiednią wiedzę i doświadczenie, by instalacja działała prawidłowo, była szczelna i nie stanowiła zagrożenia dla bezpieczeństwa i życia wszystkich osób, korzystających z wypoczynku w basenie. Dane kontaktowe znajdziesz TUTAJ

Jeżeli Jesteś zainteresowany/a tym produktem, uzupełnij krótki formularz, a skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to tylko możliwe. 

Email*
Telefon
+48
  Treść wiadomości*
  Wyślij wiadomość

  Masz pytanie?

  Napisz do Nas!

  Email*
  Telefon
  +48
   Treść wiadomości*
   Wyślij wiadomość