Blog

Budowa prywatnego basenu w domu – o czym warto pamiętać?

Lubisz aktywnie spędzać czas? Kochasz pływać, ale w sezonie jesienno-zimowym możesz to robić tylko na basenach publicznych? Mamy dla Ciebie inne rozwiązanie – jest nim budowa prywatnego basenu w domu. Kiedyś posiadanie własnej pływalni zarezerwowane było dla najbogatszych. Czasy się jednak zmieniają i co raz więcej osób sięga po tego typu rozwiązanie. Tym bardziej, że do celów rekreacyjnych nie musi być on aż tak duży. Wystarczy jeśli będzie miał od 8 do 12 metrów długości, od 4 do 8 metrów szerokości i minimum 1,1 metra głębokości (optymalna byłaby jednak głębokość 1,5 metra). Przy czym w przypadku chęci instalacji trampoliny należy zwiększyć głębokość basenu do co najmniej 2,5 metra. Ciekawą propozycją jest basen z obniżanym dnem. Można swobodnie wykonywać skoki do wody, a po chwili uruchomić specjalny mechanizm, który zamieni basen w bezpieczny brodzik dla najmłodszych jego użytkowników. W niniejszym materiale podpowiemy na co zwrócić uwagę i o czym warto pamiętać przy budowie basenu wewnętrznego.

Korzyści z posiadania własnego basenu krytego

Będziesz mógł uprawiać swój ulubiony sport wtedy, kiedy chcesz – o każdej porze dnia i nocy. Co więcej, o każdej porze roku! Niestety nasza strefa klimatyczna znacznie ogranicza czas, który możemy spędzić w basenie ogrodowym do zaledwie 2-3 miesięcy. Chyba, że posiada on zadaszenie. Zyskujemy wtedy nieco więcej czasu, ale i tak w sezonie jesienno-zimowym jest zamknięty.

Nie będziesz już dłużej skazany na skierowany na Twoją osobę wzrok obcych Ci ludzi i kolejki. Przestaniesz się też martwić o to, czy aby na pewno zadbano o właściwą higienę miejsca i nie wrócisz do domu z groźnymi bakteriami. W dodatku zadbasz o swoją kondycję, kręgosłup i stawy oraz sylwetkę. Możesz również w ciekawy sposób spędzać czas z najbliższymi lub z przyjaciółmi. Jak widać korzyści jest naprawdę sporo.

Budowa prywatnego basenu w domu – kiedy zacząć?

Najlepiej inwestycję zaplanować już na etapie projektowania domu. Dzięki temu znacznie zredukujesz jej koszty, a ciężki sprzęt nie zniszczy terenu posesji. Jeśli jednak na ten pomysł wpadłeś znacznie później nic straconego – można na ten cel zaadaptować odpowiedniej wielkości pomieszczenie (np. piwnicę) lub dobudować nowe. Wszystko zależy od Twoich potrzeb. Jeśli regularnie uprawiasz sport, jesteś częstym bywalcem basenów publicznych to z całą pewnością budowa prywatnego basenu jest dla Ciebie.

Na co zwrócić uwagę budując basen wewnętrzny?

Przede wszystkim należy dopełnić wszystkich formalności. Mamy tu na myśli uzyskanie pozwolenia na budowę basenu krytego. Co ważne, basen do 30 m2 można wybudować bez niej. Odpowiednie dokumenty składa się w organie administracji właściwym miejscu zamieszkania, przykładowo w Szczecinie będzie to Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki.

Bardzo istotną kwestią jest również odpowiednie ocieplenie ścian pomieszczenia, w którym będzie znajdował się basen. Przy wyborze materiałów do jego budowy trzeba pamiętać by były odporne na wilgoć i działanie chemii basenowej. Na podłogę najlepiej sprawdzą się gresy nienasiąkliwe i o wysokiej klasie antypoślizgowości.

System wentylacji musi być wydajny. Dzięki niemu ramy okienne nie ulegną zniszczeniu, ściany nie pokryją się grzybem czy pleśnią, a chlor nie przedostanie się do pozostałych pomieszczeń. Wilgotność powietrza powinna być na poziomie 55-60%.

Najlepiej, żeby woda w basenie miała temperaturę oscylującą w granicach 23-28°C. By ją osiągnąć najczęściej stosuje się przepływowe grzałki elektryczne lub system ogrzewania domu. Warto jednak postawić na ekologiczne rozwiązania czyli kolektory słoneczne do basenu, które montuje się na dachu domu. Podnoszą wprawdzie wycenę inwestycji, ale późniejsze koszty zapewnienia odpowiedniej temperatury wody będą stosunkowo niskie w porównaniu z alternatywnymi metodami.

Oprócz tego niezbędne będzie posiadania przykrycia basenu. Folia pechęrzykowa zapobiegnie parowaniu wody, folia piankowa uchroni przed utratą ciepła, zaś żaluzja pływająca prezentuje się niezwykle elegancko.

Warto też pomyśleć o dodatkowym wyposażeniu. Mowa tu o basenach z przeciwprądem, które pozwalają na tzw. pływanie w miejscu, zjeżdżalniach, nagłośnieniu podwodnym, drążkach do ćwiczeń, oświetleniu basenowym (oświetlenie LED daje bardzo wiele możliwości aranżacyjnych) czy odkurzaczu basenowym.

Nie wolno zapomnieć o wygospodarowaniu miejsca na tzw. pomieszczenie techniczne. Znaleźć się w nim muszą wszystkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania basenu urządzenia takie, jak chociażby naczynie przelewowe, pompy czy filtry do uzdatniania wody. Dobrze by było wyposażyć je w system monitorowania, by w razie jakiejkolwiek awarii móc szybko reagować.

Firmy budujące baseny

Prywatny basen wewnętrzny daje jego właścicielom niezwykły komfort i wygodę użytkowania. Z uwagi na koszty inwestycji warto, by działał on bez zarzutu przez wiele lat. W tym celu należy wybrać sprawdzoną firmę budującą baseny na co dzień. Uniknie się w ten sposób kosztownych błędów montażowych i konstrukcyjnych. Jedną z takich firm jest właśnie Admar-System. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi realizacjami. To one i opinie naszych zadowolonych Klientów są najlepszym dowodem profesjonalizmu. Znaleźć je możesz TUTAJ. Zajmujemy się głównie budową basenów w pomorskim i zachodniopomorskim, ale oczywiście nie ograniczamy się tylko do tych dwóch województw. Z chęcią realizujemy ciekawe projekty niezależnie od tego jak daleko się znajdują od siedziby naszej firmy.

Jeżeli Jesteś zainteresowany/a tym produktem, uzupełnij krótki formularz, a skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to tylko możliwe. 

Email*
Telefon
+48
  Treść wiadomości*
  Wyślij wiadomość

  Masz pytanie?

  Napisz do Nas!

  Email*
  Telefon
  +48
   Treść wiadomości*
   Wyślij wiadomość